تبلیغات
وکیل پایه یک دادگستری - وکیل پایه یک دادگستری(1)
یکشنبه 16 اسفند 1394

وکیل پایه یک دادگستری(1)

   نوشته شده توسط: کیومرث پرندین    نوع مطلب :حقوقی ،

بكن و نكن هایی كه وكیل دادگستری مكلف به رعایت آنها است در قانون وكالت ولایحه استقلال و آیین نامه های مربوط به این قوانین آمده است . اما در جوار اینها قوانین نا نوشته ای وجود دارند كه اهمیت آنها كمتر از قوانین مكتوب نیست .

آنچه در بعد خواهد آمد مطالبی است كه نگارنده در وهله اول به منظور تذكار به خود نگاشته است . ضوابط انتظامی وكالت را در قوانین وآییننامه های مربوط میتوان خواند . آنچه در این وجیزه آمده چیزهایی است كه در این متون رسمی یافت نمیشود .

* ۱ - احترام امامزاده با متولی است ( ضرب المثل فارسی ) تحریك موكل علیه همكار

یك ـ یكی از زشت ترین و غیر قابل توجیه ترین كارهائی كه در روابط حرفه ای ممكن است از وكیل دادگستری سر بزند تحریك موكل خود علیه وكیل طرف مقابل است . متاسفانه مواردی از این گونه به كانون گزارش شده است . این اقدام ، صرف نظر از اینكه در حیطه روابط انسانی صرف و فارغ از جنبه های حرفه ای نیز قابل سرزنش و توجیه ناپذیر است ، در محدوده حرفه وكالت توالی فاسد فراوان میتواند داشته باشد .
اولا ـ چون نوعا محل این برخوردها دادگاهها و دادسراهاست ، حرمت وكیل و وكالت نزد قضات مخدوش می شود و وكیلی كه محرك چنین حركتی بوده مآلا از این هتك حرمت بركنار نخواهد ماند .
ثانیا ـ اینكه عوام احساس كنند به وكیل دادگستری هم میتوان تعرض و توهین كرد، به ضرر همه وكلا است منجمله كسی كه محرك چنین حركتی بوده .
ثالثا ـ اینكه موكل یك وكیل جرات چنین حركتی را به خود بدهدلاجرم به ضعف و عدم توانایی وكیلش تعبیرخواهد شد و این در تحلیل نهائی به صرفه وصلاح محرك این اقدام نیست.


گذشته از همه اینها نفس وجود چنین برخوردهائی بین وكلای دادگستری ـ كه اگر برجسته ترین افراد جامعه نباشند ، بنا براصل ، ازبرجسته ترین ها هستند ـ غیر قابل قبول و غیر قابل توجیه است .
حق این است كه وكلا در عین نهایت جدیت و سختگیری در دفاع ازحقوق موكل ، آنجا كه مساله روابط شخصی با همكاران مطرح میشود ، حداكثر احترام را برای همكاران خویش قائل شوند و حتی در این مورد ـ علی الخصوص در دادگاهها و مراجع قضائی و انظار مردم ـ راه اغراق و غلو را بپیمایند . زیرا وكلا در كشور ما اقلیت كوچكی هستندكه به علت اهمیت شغل و ویژگیهای فردی خود معمولا محسود ومبغوض دیگران واقع می شوند . و به این ترتیب محل و مجالی برای تعارض آحاد این صنف با یكدیگر باقی نمی ماند .
امیدواریم هرگز خبر دیگری در این خصوص دریافت نكنیم .

* خصوصیات رفتاری و مشخصات ظاهری

سه ـ خصوصیات رفتاری و مشخصات ظاهری وكیل دادگستری باید با اهمیت حرفه اش متناسب باشد . بنابراین :
۱ ـ مراقب آراستگی ظاهر خود باشیم . منظم و مرتب بودن لباس ، رعایت هماهنگی رنگها در لباس پوشیدن ( در حد امكان ) ، تمیز بودن كفشها ، استفاده در حد معقول از عطر و مایعات خوشبو كننده ( طبق سنت نبوی ، برای وكلایی كه منع شرعی ندارند ) ، انتظاری است كه جامعه از وكیل دادگستری ـ به عنوان نمونه برجسته قشر روشنفكر و دانشمند و تربیت شده اجتماع ـ دارد .
۲ ـ رعایت وقار و ابهت در رفتار و گفتار ، احتراز از شوخی وهزالی و حركات سبك و ناشایسته ، علی الخصوص در مراجع قضائی و محل های رسمی ( همانند كانون وكلا ) وگردهمائی های صنفی ، در خور یك وكیل دادگستری است . بدیهی است رعایت این موارد در كلیه اجتماعات ـ به لحاظ آنكه وكیل دادگستری به سهولت الگو و نمونه ای برای حركات و سكنات دیگران قرار می گیرد ـ نیز از این جهت كه هر وكیل نماینده صنف خویش است ، مستحسن خواهد بود .
۳ ـ ضمن رعایت حداكثر ادب در قبال حكام دادگاهها و مسئولین قضائی از خضوع و خشوع بی مورد و فروتنی بیش از اندازه ـ كه ممكن است به چاپلوسی و مداهنه تعبیر شود ـ بایداحتراز كرد .
۴ ـ سخن گفتن وكیل باید در خور او باشد . عوامانه سخن گفتن والفاظ عامیانه به كار بردن به هیچ بهانه ای از وكیل دادگستری پذیرفتنی نیست .
۵ ـ به یاد داشته باشیم كه دفتر وكیل اهمیت و قداستی چون دادگاه دارد . پس وكیل در برخورد با موكل و پذیرایی از او باید نهایت دقت و ریزبینی را معمول دارد . بنابراین پذیرایی ازموكلین در حالی كه لباس نامناسب در بر و كفش دمپائی به پاداریم و یا مشغول صرف غذا هستیم ، درست نیست .
خلاصه اینكه باید همیشه به یاد داشته باشیم وقتی در جائی خود را وكیل دادگستری معرفی میكنیم آبرو و اعتبار یك صنف را ـ كه بنابراصل و بر مبنای وضعیت اكثریت آحاد خود ، صنفی محترم و معتبراست ـ در گرو وضع ظاهری و گفتار و كردار خود قرار میدهیم . پس باید بهوش باشیم كه ناخواسته به صنف خود جفا نكنیم .

* حفظ حرمت همكاران

دو ـ اینكه دو وكیل در مقام دفاع از حقوق موكلین خود با یكدیگرتعارض علمی و فنی پیدا كنند ، امری قابل قبول و شاید ناگزیراست . اما اینكه این اختلاف علمی و فنی جنبه معارضه شخصی و برخورد فردی پیدا كند ، به هیچ وجه پذیرفته نیست .
موكلین و پرونده ها می آیند و می روند اما وكلای طرفین به عنوان آحاد جامعه وكالت و همكاران یكدیگر باقی میمانند .
پس لازم است:
۱ ـ وقتی موكلمان از وكیل قبلی خود گله و یا به او حمله می كند ، حق همكاری را بجا آوریم و حتی المقدور از همكار غایبمان دفاع كنیم .
۲ ـ در مقام خطاب به دادگاه هرگز استفاده از عناوینی چون»همكار دانشمند« یا »همكار محترم« و امثال آن را برای توصیف وكیل طرف دعوی ، ترك و فراموش نكنیم .
۳ ـ اگر در اظهارات و استدلالات همكارمان اشتباه و خطای بین و فاحشی دیدیم ، در عین رد آن و باز نمودن خطا و تمسك به موضوع به نفع موكل خویش ، هرگز به مسخره كردن و طعنه زدن و به رخ كشیدن دست نیازیم . كه انسان محل خطا ونسیان است و خود نیز از اشتباه و لغزش مصون نیستیم .
۴ ـ هرگز اجازه ندهیم در حضور ما به همكارمان توهین شود . چه از سوی موكل ما و چه از طرف مقام قضائی و چه از جانب افراد دیگر .
۵ ـ اگر از همكاران گله ای و نسبت به ایشان انتقادی و یا حتی ازایشان شكایتی داریم ، بدوا سعی در حل موضوع از طریق مذاكره مستقیم به عمل آوریم . در مرحله بعدی تلاش در حل قضیه به كمك همكاران پیشكسوت معمول داریم و مراجعه به كانون یا مقامات قضائی و علنی كردن موضوع را به عنوان»آخر الدوا« در نظر بگیریم .
۶ ـ اجازه ندهیم عوام (یا خواص) با مستثنی كردن ما(كه : بلانسبت شما یا همه مثل شما نیستند) به همكاران ما (هر چند روش و منش ایشان مورد پسند ما نباشد) حمله یا توهین كنند. بدیهی است رعایت این امور به هیچ وجه با وجوب برخورد با افرادی كه عملشان آبروی جامعه وكالت را مهتوك می كنند ، مانعه الجمع نیست .


* حفظ حرمت حرفه

چهار ـ اگر قبول داریم كه قاضی و وكیل دو بار فرشته عدالت هستند ـ كه داریم . و اگر پذیرفته ایم كه اقدامات این دو مكمل یكدیگراست و هدف هر دو وصول به حقیقت و احقاق حق است ـ كه پذیرفته ایم، و اگر معتقدیم كه هر دو اینها شان و مقامی بس والا دارند و هر یك در موضع خود از موقعیت و اعتبار اجتماعی ویژه برخوردارند وهیچ یك را بر دیگری رجحان و مزیتی نیست مگر از جهت تقوا و علم كه وسیله سنجش همه آحاد بشر با یكدیگر است و به این دو گروه شغلی منحصر نیست. لاجرم باید بپذیریم كه یكی از زشت ترین افعالی كه ممكن است ازیك وكیل سربزند این است كه در مقام دفاع ـ به جای پرداختن به مسائل علمی و فنی شكلی و ماهوی ـ به مقایسه مقام قاضی با مقام وكیل بپردازد و با تخفیف و تخدیش »تاسیس وكالت« و تعظیم و تقویت مقام قضاوت برای جلب همراهی دادگاه و تضعیف موقعیت طرف دعوی ، تلاش كند .
این رویدادی است كه بنا به گفته یكی از همكاران محترم ـ در یكی از دادگاهها واقع شده و حدوث آن ، همكار ما را بر آن داشته كه دفاع و بحث در ماهیت قضیه را رها كند و به رد و قدح این نحوه برخورد و این طرز بیان بپردازد . جالب اینكه ریاست دادگاه نیز موارد اعلام شده را ـ كه كتبی و طی لایحه هم بوده ـ رد كرده و مخالفت خود را با این دیدگاه و این روش كار اعلام نموده است . كه البته از قاضی فهیم و متقی و دانشمند جز این انتظاری نیست .
همكار و راوی ماجرا ، نام وكیلی را كه چنین برخوردی داشته ، فاش نكرده است . (و حق همكاری نیز جز این نیست ـ حتی در مورد همكاری كه خود حقوق و حدود صنفی را رعایت نمی كند و چه بسا دردرون خویش احساس وابستگی به صنف را نداشته باشد ). اما ما ذكراین مختصر را لازم دانستیم تا اگر ، خدای ناكرده ، كسان دیگری هم با این ذهنیت و دیدگاه در بین ما هستند ، به خود آیند و بدانند كه جامعه وكالت ، همچون دریا است و ناخالصی ها را از خود به دور می افكند .
سخن آخر این كه هیچ فرد یا جامعه یا ملتی با خوار و ذلیل كردن خود و سر در گریبان فرو بردن و خضوع و خشوع بی جا كردن ، به عزت و بزرگی نرسیده است و هرگز هم نخواهد رسید.
بله ، وظیفه وكیل این است كه احترام دادگاه را ـ حتی به گونه ای اغراق آمیز ـ حفظ كند اما این حالتی دو جانبه است : مضافا اینكه تكریم و بزرگ داشتن محكمه با ترذیل و تحقیر خود (و بدتر از آن ـ حرفه وصنف خود) ملازمه ندارد . در خانه اگر كس است یك حرف بس است . * حفظ حرمت حق دفاع

پنج ـ قبول داریم كه همه مردم در دادگاهها حق دفاع دارند وپذیرفته ایم كه این حق عام و مطلق است . (فراموش نكنیم كه اصل۳۵ قانون اساسی، برخلاف برخی اصول دیگر ـ كه در آنها عدول از موارد مندرج در اصل »به حكم قانون یا به موجب قانون<تجویز شده است ـ عام و مطلق است . یعنی هیچ قانونی نمی تواندحق دفاع و حق داشتن وكیل در دادگاه ها را از مردم ایران سلب كند . باور داریم كه همگان ، صرفنظر از نوع اتهام یا دعوایشان ، حق دارند وكیل داشته باشند و از حق دفاع برخوردار شوند .
و بالاخره بر این اعتقادیم كه تكلیف و وظیفه وكیل دادگستری دفاع از موكلین است بدون توجه به موضع طبقاتی ، نژاد ، مسلك ، دین ، مذهب ، سابقه ، تحصیلات و سایر مشخصات آنها .
آری ، ممكن است وكیلی با توجه به سن و سابقه و وضعیت عصبی وتوش و توان و وقت و تخصص خود برخی دعاوی را نپذیرد ، لكن اینمسئله به عنوان یك اصل و قاعده قابل طرح نیست .
به این ترتیب چه توجیهی وجود دارد برای عمل همكار محترمی كه وقتی موضع دفاعی موكل خود را ضعیف و مبانی استدلالاتش را سست میبیند خطاب به وكیل طرف ، با تعریض و یا حتی تعرض میگوید :
آیا میدانید موكل شما كیست ؟ آیا از سوابق موكل خود اطلاع دارید ؟ چرا دعوای یك طاغوتی را پذیرفته اید ؟ چرا وكیل یك . . . شده اید ؟ ( منتسب كردن طرف دعوی به یك فرقه مذهبی یا گروه سیاسی و امثالهم ) . ؟
ارگان های انتظامی و اطلاعاتی و قضائی ایران به كار خود تسلط كامل دارند و وظایفشان را آنچنانكه باید انجام می دهند . بنابراین كسی كه در ایران زندگی و كار میكند ، حتی اگر تحت تعقیب و یا بموجب قرار قانونی آزاد باشد ، از جهات دیگر مصون از تعرض است از طرفی در شان وكیل نیست كه به تفتیش عقاید و افشاء سوابق مردم ـ آنهم درمقام مقدس دفاع ـ بپردازد .
فراموش نكنیم كه حتی متهمین به اقدام علیه حكومت جمهوری اسلامی ایران و جاسوسان و محاربین و بغاه ـ بموجب قوانین همین جمهوری ـ حق دفاع دارند . بنابراین اگر ما با طرح اتهامات یا صفات موكل متعرض وكیل شویم بدون تردید دست به كاری زده ایم كه از نظراخلاقی مذموم و ناپسند و از جهت انتظامی قابل تعقیب و مجازات است .

* دفاع از صنف

شش ـ صاحبان مشاغل و حرف گوناگون را اتحادیه صنفی ایشان به هم می پیوندد . این پیوند صرفا نوعی وابستگی اعتباری است . زیرااین افراد ، جز در موارد استثنائی و نادر ، مثلا در زمان انتخابات صنفی یا تشییع جنازه و ختم آحاد صنف ، با یكدیگر تماس وبرخوردی ندارند . همه آنها با مشتریان و ارباب رجوع در تماس هستند ، بدون اینكه این امر مستلزم روبرو شدن ایشان با یكدیگرباشد . نتیجه این است كه وابستگان گروههای صنفی ای كه حرفهایشان جنبه فرهنگی و اجتماعی ندارد از اوضاع و احوال وویژگیهای اخلاقی و خصوصیات خانوادگی و رفتاری یكدیگرآگاهی اندكی دارند و لاجرم عملا این فرصت و موقعیت را كه درمجامع و محافل صنفی ( یا حتی خانوادگی ) به بحث و فحص دراطراف وضعیت همكارانشان بپردازند ، كمتر بدست می آورند .
این امر حتی در مورد برخی حرف دارای جنبه های فرهنگی واجتماعی ـ نظیر قضاوت و پزشكی ـ كم و بیش صادق است . یعنی شاغلان این مشاغل ، ارتباطات اجتماعی وسیع ندارند و لاجرم شناختشان نسبت به همكاران در حد چند یا چندین نفر است (نه بیشتر).
در عالم وكالت چنین نیست . وكیل دادگستری از یك سو مرجوع الیه موكل خویش است و از دیگر سو با طرف دعوی و احیانا وكیل او (اگر وكیل داشته باشد) و قضات محاكم و كارمندان دفتری تماس دارد .
همچنین وكیل در بسیاری موارد طرف مشاوره كسانی قرار می گیردو متعاقبا تماس و مذاكره با دیگر كسان را ـ كه موضوع مشاوره به آنها مربوط میشود ـ لازم و ضروری می یابد و سپس مشخص می شود كه افراد اخیر هم وكیل یا وكلائی دارند كه لاجرم در ماجرا دخالت خواهند كرد و ناچار گفتگو با ایشان امری ناگزیر خواهد بود . پس اقتضای شغل وكالت این است كه وكلا خواه ناخواه با یكدیگر تماس داشته باشند و در عین حال از طریق موكلین و طرفهای مشاوره ودادگاهها و دفاتر محاكم از افعال و اقوال و منش و ویژگیهای یكدیگرآگاه شوند .
از این رو است كه وكلای حرفهای ـ یعنی گروهی از وكلا كه عملا بهكار وكالت اشتغال دارند و البته تعدادشان به نسبت كسانی كه فقط پروانه وكالت دارند و از عنوان وكیل استفاده می كنند چندان زیاد نیست ـ معمولا از ویژگیهای یكدیگر اطلاعات زیادی دارند و به عبارت دیگریكدیگر را خوب می شناسند . آنچه محل بحث است نحوه و زمان ومكان طرح و افشای این اطلاعات است زیرا گفته اند كه «احترام امامزاده با متولی است» . هر یك از ما به سهم خود متولی »پدیدهوكالت« و »نهاد وكالت دادگستری« هستیم . بنابراین :
اولا ـ آنجا كه پای قداست و حرمت حرفه در میان است و لزوم طرد افراد ناپاك و فاسد از جامعه وكالت ایجاب می كند ، یعنی وقتی مساله نحوه عمل منفی و ناسالم وكیل در امورحرفه ای و تخصصی مطرح است ، بدیهی است كه افشای خصوصیات منفی و ضعف های اخلاقی همكاران تا جایی كه به امور وكالتی و حرفه ای مربوط میشود ، البته بصورت اعلام تخلف ، یا حتی اعلام جرم ـ علنی و آشكار ( و نه بهشكل »چغلی یا نامه نگاری بدون امضا به مراجع واشخاصی كه ـ لااقل در اولویت اول ـ مرجع دریافت اینگونه اعلامات نیستند ) ـ پسندیده و مستحسن ، بلكه بایسته و واجب است .
ثانیا ـ وقتی كه ویژگیهای منفی اخلاقی و نقاط ضعف همكاران درمسائل مربوط به زندگی خصوصی ایشان مطرح است ، پرده پوشی و رازداری و احتراز از تجسس و اجتناب ازاشاعه ناروائیها واجب است .
آیا واقعا اینكه فلان همكار به مصرف فلان ماده یا مایع علاقهمند است یا همسران متعدد دارد یا به فلان روشفكری یاگروه سیاسی علاقهمند یا وابسته است یا ثروت بسیار اندوخته یا با فلان فرد یا افراد حشر و نشر دارد و . . . به ما مربوط است ؟
تردیدی نیست كه انسان عاقل از كلیه اطلاعات خود برای تنظیم روابطش با عالم خارج استفاده می كند ، لكن مطرح كردن و علنی ساختن این اطلاعات ( آنجا كه جنبه منفی دارد ) از فرهیختگان و فرزانگان پذیرفته نیست . علی الخصوص وقتی كه موضوع این اطلاعات افراد خودی وهمكاران باشند .
ثالثا ـ فراموش نكنیم كه صنف ما ـ به این علت كه بسیاری شغل وكالت را موقعیت اجتماعی ممتازی می پندارند ، كه در عین حال زاینده درآمد و ثروت سهل الوصول و بی دردسر است ( و چه پندار باطلی ، زیرا مورد اول در كشور ما اگر بالقوه مصداق داشته باشد ، بالفعل منتفی است و مورد دوم هم دراذهان عوام ـ و متاسفانه بعضی از خواص ـ مصداق دارد نه در عالم واقع ) محسود و مالا آسیب پذیر است بنابراین بازگو كردن ضعفها و كاستی های همكاران نزد اغیار باعث ایجاد ذهنیت منفی نسبت به كل آحاد صنف در اجتماع می شود كه این به نفع هیچ كس نیست .
حق این است كه بگوییم تعداد افراد منحرف و فاسد در میان وكلا ، با توجه به شمار ایشان ، بطور نسبی از منحرفین سایر صنوف و گروه ها ( حتی صنوفی كه تقوی و سلامت نفس اقتضای ذات و شرط لازم برای انتساب به آنها است ) بسیار كمتر است .
از این رو برما است كه نه تنها با منتقدین و عیب جویان ـ اغلب بی انصاف ـ همكاران مان هم آوا نشویم ، بلكه در برابر این خرده گیران به دفاع و حتی حمله متقابل بپردازیم و به اغیار مجال یاوه گوئی ندهیم .
وكلا خانوادهای هستند كه ـ اگر هم اختلافی با هم دارند ـ به خودشان مربوط است و باید در داخل خانواده حل شود . دیگران را باایشان كاری و به این حریم راهی نباید باشد . * ۲ - جنگ اول به از صلح آخر ( ضرب المثل فارسی )


http://www.dadgaran.com/article/670/index.htm
آزمون آیین نامه
جمعه 6 بهمن 1396 11:56 ق.ظ
ممنون اطلاعت مفید و خوبی بود
Yvette
پنجشنبه 16 آذر 1396 09:20 ب.ظ
Thanks for some other informative web site. The place else may just
I get that type of information written in such an ideal means?
I have a project that I'm simply now working on, and I have been on the glance out for
such info.
How do you stretch your Achilles?
شنبه 1 مهر 1396 11:13 ق.ظ
Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other websites?

I have a blog based on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information.
I know my subscribers would value your work.

If you're even remotely interested, feel free to shoot me an e
mail.
foot pain after running
چهارشنبه 14 تیر 1396 09:26 ب.ظ
Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?

I've been trying for a while but I never seem to get there!
Cheers
foot pain and tingling
پنجشنبه 1 تیر 1396 05:51 ب.ظ
Hello very nice blog!! Guy .. Beautiful ..
Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds additionally?
I'm glad to find numerous useful information right here within the put up, we want work out
extra strategies on this regard, thanks for sharing.
. . . . .
footpaintam.pixnet.net
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 10:01 ق.ظ
As the admin of this website is working, no question very shortly it will be
renowned, due to its feature contents.
BHW
سه شنبه 22 فروردین 1396 01:30 ب.ظ
My spouse and I stumbled over here by a different web address and thought I might
as well check things out. I like what I see so now i'm following
you. Look forward to finding out about your web page
repeatedly.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر